Strona została przejęta przez
Polski Portal Karate Kyokushin - kyok.pl.

Jesteś początkującym karateką, doświadczonym zawodnikiem, trenerem karate, a może po prostu chcesz się dowiedzieć czym jest karate kyokushin? Na kyok.pl spotkasz się z niezwykłą atmosferą i łatwo znajdziesz to, co Cię interesuje!

Samoobrona

        Każdy z nas może paść ofiarą ataku. Na ulicach nie zawsze jest bezpiecznie. Pisząc ten artykuł miałem na celu przekazanie Ci czytelniku wiedzy, której posiadanie może zaowocować w życiu.

Unikanie zagrożeń - najlepsza samoobrona

        Obrona nie musi polegać na powaleniu napastnika. Podstawowym nawykiem powinno być unikanie zagrożeń. Nie można prowokować napastnika swoim zachowaniem do przypuszczenia ataku.

        Poruszając się środkami komunikacji wsiadaj z przodu pociągu, tramwaju, autobusu - z przodu znajduje się kierowca, na którego pomoc można liczyć.

        Posiadając większą kwotę pieniędzy przy sobie, dobrze jest podzielić ją na części. Do kieszeni włożyć drobne, resztę ukryć ubraniu - nie w kurtce czy butach. Jeżeli napastnicy będą zachłanni lub doświadczeni, zabiorą kurtkę, podobnie sprawa ma się z butami - szczególnie jeżeli są markowe, poza tym buty to częste miejsce ukrywania pieniędzy. Jeżeli napastnicy dobiorą się do drobniaków, nie należy oddawać swoich pieniędzy łatwo - może to wzbudzić podejrzenia, a im mocniejsza będzie obrona swojej własności tym bardziej napastnicy będą przekonani, że nie ma nic więcej, co można ukraść. Przeciągający się czas sprzeczki słownej (a nawet szarpaniny) może sprawić, że jakiś przypadkowy przechodzień przyniesie pomoc.

        Dobrym sposobem na uniknięcie ataku jest przyłączenie się do przechodnia, niekoniecznie znajomego. Dobrze jest iść bliziutko - krok w krok, powinno sprawiać to wrażenie bliskiej znajomości. Takie zachowanie odstraszy potencjalnych agresorów, ponieważ dwóch przeciwników to nie to, co jeden.

        W przypadku napadnięcia, można podać nazwisko/xywkę swojego znajomego mającego posłuch. Może być to wujek - policjant, lub znajomy ochroniarz. Nigdy w takiej sytuacji nie należy kłamać - to tylko przysporzy kłopotów.

        Nie należy wierzyć pojedynczemu napastnikowi - często się zdarza, że podchodzi tylko jeden członek grupy, a koledzy stoją trochę dalej...

        Pragnę wspomnieć tutaj o pewnym fakcie z życia twórcy karate kyokushin - Masuatatsu Oyamy. Otóż pewnego razu gdy był on w barze, zaczepiło go kilku bywalców. Wzburzony uderzył on w butelkę stojącą na kontuarze. Pod wpływem tego uderzenia utrącona szyjka poleciała daleko, dolna część pozostała na swoim miejscu. Napastnicy wyszli, zrozumiawszy, że walka może nie przynieść im zwycięstwa.

        Czasem nie wystarczy oddać pieniądze - jeżeli istnieje zagrożenie życia lub zdrowia należy walczyć. Pamiętaj - nie tylko twojego! Jeżeli widzisz kogoś zaatakowanego pomóż mu - to twój obowiązek jako człowieka i karateki.


Realne zagrożenie

        Nawet długoletni trening karate może okazać się mało przydatny w realnym zagrożeniu. Wtedy bardzo potrzebne jest opanowanie. Trzeba momentalnie przezwyciężyć szok i strach wywołany zagrożeniem, przeanalizować sytuację. Treningi prowadzone przez długi okres czasu mogą tutaj bardzo pomóc, ale należy wziąć pod uwagę, że na treningu nie spotykamy się z takimi sytuacjami. Aby wytrenować takie zachowanie potrzeba wiele pracy nad sobą. Znajomość własnych możliwości, umiejętność szybkiego opanowania oddechu i zaskoczenia wymagają długiego przygotowania. Nie mam na myśli tutaj dni czy tygodni, ale miesiące, całe lata.

        Przy ocenie zagrożenia trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników i przeanalizować je w krótkim czasie. Nie jest to sprawa łatwa, szczególnie dla osoby niedoświadczonej w dziedzinie samoobrony. W skutecznej obronie bardzo ważną rzeczą jest utrzymanie dystansu - będąc w bezpiecznej odległości można przewidywać, rozważać sposoby obrony. W samoobronie bardzo ważną rolę odgrywa okrzyk kiai. Gdy zostanie on wydany przy skutecznym kontrataku, może wprawić napastnika w osłupienie takie, w jakim broniący znajdował się przez moment w chwili rozpoczęcia napadu. Krzyk dodaje również wiary we własne siły, może sprowadzić pomoc.

        W bezpośrednim zagrożeniu należy przede wszystkim uregulować swój oddech oraz przyjąć stabilną pozycję. Głębokie skoncentrowanie się na sytuacji, napastnikach i wykonywanych akcjach jest bardzo ważne. Powszechnie znane słowa: "atak jest najlepszą formą obrony" bardzo często sprawdzają się w realnym zagrożeniu, to właśnie w ten sposób można przejąć inicjatywę w walce i narzucić jej własny styl.

        Walcząc z wieloma przeciwnikami nie można pozwolić się okrążyć przez atakujących. Spotkałem się z twierdzeniem, że dobrym sposobem jest oparcie się o mur lub drzewo - osobiście nie popieram tego rozwiązania, ze względu na duże ograniczenie ruchów broniącego się, niemożność zmiany sytuacji bez pokonania przeciwników, i częściowe okrążenie przez napastników. Obie sytuacje ilustrują rysunki:

Obrona przy murze - schemat. Obrona przy drzewie - schemat.

        Jak widać, w każdej z nich broniący się jest otaczany, ma on małe możliwości przemieszczania się i zmiany swojej pozycji.

        O wiele wygodniej jest walczyć na dużej, otwartej przestrzeni, lub zabudowanej w sposób wymuszający rozdzielenie się grupy atakujących np. plac zabaw, las:

Obrona na otwartej przestrzeni - schemat.

Obrona na terenie z przeszkodami - schemat.

        W przypadku walki toczonej na dużej, otwartej przestrzeni broniący się ma duże możliwości przemieszczania, może dużo łatwiej narzucić swój styl walki. Gdy teren potyczki usiany jest różnymi przeszkodami (np. samochody, żywopłoty, krzaki) jest dużo łatwiej bronić się przed napastnikami. Te właśnie przeszkody wymuszają rozdzielenie się grupy napastników, co ułatwia pokonanie każdego z napastników osobno.

        W przypadku podjęcia ataku należy starać się pokonać przywódcę grupy w sposób, który zmuszałby dokładne przemyślenie kolejnego ataku przez resztę napastników. Bardzo często bez lidera reszta rezygnuje i nie prowadzi dalszych agresywnych działań.

        Bardzo ważna jest dominacja psychiczna nad napastnikiem. Wyrażając pewność siebie, lekkie lekceważenie (za duże może dodatkowo zdenerwować napastników), w połączeniu chłodnym spojrzeniem może wywołać zawahanie u napastnika.

         Zakończę kilkoma informacjami prawnymi, o których powinien wiedzieć każdy decydujący się na walkę w odpowiedzi na zagrożenie.

1. Polskie prawo dopuszcza jedynie możliwość obrony w odpowiedzi na atak (odnoszę się tutaj do zasady "atak to najlepsza forma obrony").

2. Osoby trenujące sztuki walki przez polskie prawo traktowane są jako posiadacze broni.


        Mam nadzieję Czytelniku, że artykuł ten przybliżył Ci zagadnienie samoobrony. Życzę, abyś nigdy nie musiał korzystać z zawartych w nim informacji.

Albert Dabiński - autor witryny

Przy pisaniu artykułu oparłem się na:
"Kumite nie tylko dla czarnych pasów" T. Piotrkowicz Wyd. 1 Warszawa 1997,
stronie fighter.bazy.pl.
<<< home
Ustaw stronę jako startową! Dodaj stronę do Ulubionych! Kontakt z autorem
Zapis strony Drukowanie strony

poleć stronę...
księga gości
forum

Liczba odwiedzin:

Jesteś sympatykiem kyokushin?
Tak
Nie
Zobacz wyniki

o stronie
o autorze

Aktualizacja:
HOME

© Albert Dabiński. All rights reserved.