Strona została przejęta przez
Polski Portal Karate Kyokushin - kyok.pl.

Jesteś początkującym karateką, doświadczonym zawodnikiem, trenerem karate, a może po prostu chcesz się dowiedzieć czym jest karate kyokushin? Na kyok.pl spotkasz się z niezwykłą atmosferą i łatwo znajdziesz to, co Cię interesuje!

Pokażcie ducha karate!

Masuatatsu Oyama walczący z bykiem

        Karate jest sztuką walki. Jednak większość osób wkładająca na siebie kimona nigdy nie zmierzy się w walce na zawodach sportowych. One po prostu ćwiczą dla zdrowia i satysfakcji. Ot co, trening Kyokushin stają się hobby i doskonałym spędzaniem wolnego od obowiązków czasu. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że woli zbierać znaczki pocztowe, grać w brydża albo hodować rybki w akwarium, zamiast męczyć się na treningach podczas robienia pompek, przysiadów itd. Cóż, nie każdemu dane jest odkryć magię karate. Jednak ta dyscyplina dla sporej liczby młodzieży staje się niczym narkotyk, nie potrafią z niej zrezygnować. Trenowanie sztuki walki, samodoskonalenia jest ich wewnętrzną potrzebą - potrzebą ducha. Uświadamiają sobie bowiem, że dzięki pracy wkładanej na treningach, ich życie staje się pełniejsze.

        Najgorszą rzeczą jest to, że ci zagubieni młodzi ludzie obwiniają świat za swoje niepowodzenia, nie szukaj natomiast ich przyczyn we własnym postępowaniu. Środowisko osób uprawiających karate jest - może z małymi wyjątkami - bardzo zgrane. Dzięki tej sztuce walki wielu ludzi znajduje przyjaciół, kolegów, a nawet zawiera między sobą związki małżeńskie. Łączy ich po prostu pewna idea dążenia do samorealizacji. Dlatego chciałbym zaapelować i zachęcić wszystkich, którzy wybrali karate, żeby nie zamykali się jedynie we własnym środowisku przyjaciół czy znajomych. Jesteście silni, wybraliście pewną drogę, macie więc przewagę nad tymi ludźmi, którzy żyją z dnia na dzień nie kierując się żadną ideą.

        Ta przewaga do czegoś zobowiązuje. Powinniście spróbować wyciągnąć rękę do tych, którzy czują się zagubieni, zachęcić ich do przyjścia chociaż na jeden trening. Może karate przypadnie im do gustu i zaczną trenować systematycznie. Dzięki temu uwolnią swoją świadomość z ospałych myśli, odnajdą przyjaciół i uwierzą we własną siłę. Musicie pokazać im tylko drogę. Przecież wy, dzięki karate potraficie radzić sobie z różnymi problemami dnia codziennego. Dla was każdy problem to po prostu przeciwnik, którego należy pokonać. Tymczasem wielu Waszych rówieśników nie chce już walczyć, bo czują, że nawet jeżeli podejmą walkę, to i tak przegrają z nieprzychylnym losem. Po prostu poddają się i rezygnują z siebie. Dla zamaskowania wewnętrznej słabości niejednokrotnie przyjmują pozy. Pragną uciec od smutnej rzeczywistości. Sięgają więc po alkohol, papierosy, narkotyki; wychodzą na ulicę w nadziei, że znajdą na niej kumpli. Czasami ich znajdują, ale ci "kumple" spychają ich na złą drogę. W wielu wypadkach okazuje się, że jest już zbyt za późno, żeby z niej zawrócić.

        Każdy człowiek uprawiający karate zobowiązany jest pomagać słabszym. O tym mówią słowa Kodeksu Dojo. Tu nie chodzi tylko o obronę w czasie walki. Przede wszystkim karateka powinien pokazywać swoją codzienną postawę, że potrafi pomagać ludziom - również tym, którzy są tak bardzo zagubieni, że nie potrafią odnaleźć w sobie siły na stawienie czoła przeciwnością własnego losu. Pamiętajcie, że dzięki Waszek wewnętrznej pomocy, wsparciu psychicznemu, ktoś może odnaleźć sens swojego życia. Jeżeli tak się stanie, będzie to najlepszym przykładem na to, że nosicie w sobie prawdziwą moc kyokushin. Istotą tej sztuki jest przecież nie tylko opanowanie tajników walki z przeciwnikiem. Ważnym elementem są też takie cechy charakteru jak koleżeńskość, uprzejmość, chęć niesienia pomocy, uczciwość. Udawanie cwaniaka, którego niewiele rzeczy obchodzi, to bardzo prosta sprawa. Pełno dzisiaj jest takich prymitywnych cwaniaków. Czy imponuje Wam ich mało skomplikowana osobowość i życie pozbawione głębszych wartości? Pamiętajcie, że wkładanie na siebie białego kimona i kultywowanie tradycji samurajów do czegoś Was zobowiązuje. Otwórzcie więc szeroko oczy i pokażcie ducha karate!Shihan Andrzej Drewniak

<<< home
Ustaw stronę jako startową! Dodaj stronę do Ulubionych! Kontakt z autorem
Zapis strony Drukowanie strony

poleć stronę...
księga gości
forum

Liczba odwiedzin:

Jesteś sympatykiem kyokushin?
Tak
Nie
Zobacz wyniki

o stronie
o autorze

Aktualizacja:
HOME

© Albert Dabiński. All rights reserved.